WINDSURFING – AKTYWNY WYPOCZYNEK DLA CAŁEJ RODZINY
       
Każdego roku w okresie letnim tysiące rodzin spędza urlop nad morzem, jeziorami lub na gorących plażach Grecji, Chorwacji, Hiszpanii. Jest to czas, w którym częściej, niż kiedy indziej całymi rodzinami postanawiamy spróbować czegoś nowego. Czegoś co wyciągnie nas z codziennego marazmu. Wstrzyknie nam odrbinę adrenaliny. Czasami jest to przejażdżka na bananie, paintball czy też skoki na spadochronie. Aby jednak wypoczynek pełnił rolę, zarówno rekreacyjną jak i zdrowotną, warto zastanowić się, jakie dyscypliny, poza tymi najbardziej rozpowszechnionymi, można wziąć pod uwagę planując rodzinny wyjazd.

W końcu lat 60-tych ubiegłego wieku na kontynencie amerykańskim narodził się windsurfing.  Sport, który w błyskawicznym tempie zdobył niezwykłą popularność w letniej rekreacji. Sukces ten zawdzięczał niewątpliwie swojej niezwykłej atrakcyjności, zarówno pod względem walorów wypoczynkowych, jak i estetycznych. Tak jak dekady temu i teraz windsurfing wychodzi naprzeciw współczesnym wymaganiom: potrzebie kontaktu z naturą i ucieczki z zatłoczonych, głośnych i zanieczyszczonych miast.

Rekreacja fizyczna to odmiana rekreacji, w której pierwiastek aktywności ruchowej jest najistotniejszy. Jej główną cechą jest silna motywacja nastawiona na radość płynącą z samego działania dla fizycznego i psychicznego odprężenia oraz dla wzbogacenia osobowości poprzez specyficzne doznania i samodoskonalenie zmierzające do uzyskania rekordu na miarę własną, a nie na miarę rekordu absolutnego.

Radość płynącą z pierwszych sukcesów na windsurfingu jest trudna do opisania, a na pewno jest ona niezrozumiała dla osób, które nigdy nie doświadczyły tych wrażeń. Jest jednak na tyle zaraźliwa, iż każdego roku pierwsze kroki na desce stawiają tysiące nowych osób. Wśród wielu czynników, które determinują popularność tej dyscypliny sportowej jako sportu rekreacyjnego dwa wysuwają się na czoło, są to: łatwość uczenia się i dostępność.

Starsze egzemplarze sprzętu windsurfingowego, produkowane jeszcze kilkanaście lat temu, nie były doskonałe - od nowych adeptów wymagały niezwykłej sprawności fizycznej i ponadprzeciętnych uzdolnień ruchowych. Nie przysparzało to windsurfingowi popularności i stworzyły powszechne przekonanie, że jest to dyscyplina arcytrudna, wymagająca specjalnych predyspozycji sprawnościowych, przeznaczona tylko dla młodych wybitnie sprawnych osób.

Nasza wieloletnia praktyka w zakresie nauczania windsurfingu pokazuje jednak, że jest to błędne przeświadczenie. Zwłaszcza, iż sprzęt produkowany obecnie znacząco zbliżył windsurfing do masowej rekreacji. Nowoczesne deski i pędniki nie wymagają od uczących się nadzwyczajnej równowagi i dużej siły. Dzięki temu umożliwiają one bardzo szybkie opanowanie techniki niezbędnej do pływania w warunkach umiarkowanego wiatru i małego zafalowania. Po niespełna 3 godzinach nauki nawet każdy potrafi już samodzielnie żeglować. Należy przy tym dodać, że windsurfing jest sportem dla ludzi w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej zaś jedynym warunkiem jest umiejętność pływania na poziomie powszechnej karty pływackiej.

Windsurfing nie wymaga też silnych wiatrów ani obszernych akwenów. Nawet niewielkie sztuczne zbiorniki wodne mogą stanowić doskonałe zaplecze rekreacyjne do jego uprawiania. Idealne akweny to te, gdzie wiatry nie przekraczają 4oB, a fala jest nie wyższa niż 50 cm. W Polsce takich miejsc jest bardzo wiele, idealne warunki znajdują się na wszystkich akwenach śródlądowych oraz nad Zalewem Szczecińskim i nad Zatoka Pucką. Ten ostatni uchodzi nawet za jeden z najlepszych akwenów szkoleniowych w Europie.

Ogromne tempo życia, jakie narzuca nam współczesna cywilizacja powoduje, że mamy coraz mniej czasu na spędzanie wspólnych chwil w gronie rodzinnym. Weekendowe, rekreacyjne wyjazdy na łono natury w czasie całego roku nie zawsze dochodzą do skutku.  Dlatego rodzinne wakacje są doskonałym i nieraz jedynym sposobem na pogłębienie więzi rodzinnych. Windsurfing jest tą propozycją aktywnego wypoczynku nad wodą, stanowiącą jedną z najatrakcyjniejszych form letniej rekreacji fizycznej. Zapewniamy, że zarówno dla dziecka jak i dla rodziców jest to propozycja niezwykle ciekawa, dająca wiele silnych doznań emocjonalnych oraz wzmacniająca zdrowie. Dzięki windsurfingowi wasz letni urlop już nigdy nie będzie nudny.