» KRÓTKIE DESKI

Fun Board
To wyścigi prowadzone w warunkach ślizgowych. Z tego względu uważane są za najbardziej widowiskową klasę windsurfingu. Fun Board w najlepszym wydaniu skupia się wokół PWA - Professional Windsurfers Association . Jest to ogólno światowy tour zawodowców, w którym zawodnicy używają prototypowego sprzętu.
Dla nieprofesjonalistów zawody oraganizuje IFC - International Funboard Class Association . W zawodach IFC, startują deski seryjnej produkcji dla których organizuje się Mistrzostwa: Świata i Europy Desek Seryjnych.
Fun Board dzieli się na cztery konkurencje: Racing (Course Racing i Slalom), Wave, Freestyle, Speed.

Course Racing

W dzisiejszych czasach zawody Fun Boarda zdominowane są przez krótkie deski. Nowoczesne konstrukcje pływają w ślizgu już od 8 węzłów, jest to również minimalna siła wiatru wymagana na zawodach. W słabo-wiatrowych warunkach zawody organizowane są na trasie "trójkąta", która wymaga od zawodników pływania zarówno z wiatrem jak i halsówki pod wiatr.

Slalom

W przypadku silniejszych warunków wiatrowych Fun Board Racing zamienia się w Slalom. Konkurencja ta wymaga maksymalnej szybkości na halsie i perfekcyjnie wykonywanych zwrotów. Start odbywa się z plaży. Zawodnicy pokonują osiem do dziesięciu razy trasę "po ósemce" pomiędzy dwiema rozstawionymi bojami lub trasę z wiatrem "downwind slalom", mijając od czterech do sześciu boji z metą ok. pół mili z wiatrem poniżej startu.

Wave

To najbardziej widowiskową odmianę windsurfingu. Wysokie skoki, salta czy jazda na fali uważane są za najwyższy stopień wtajemniczenia. Zawody organizowane są w miejscach występowania wysokich fal i silnych wiatrów. Zasady rywalizacji w tej dyscyplinie są odmienne od racingu.

Najczęściej rywalizuje ze sobą dwóch zawodników w pojedynczych hitach, z których lepszy przechodzi do dalszej rundy. W 5-10 minutowych hitach sędziowie oceniają na punkty ewolucje dwóch zawodników. Najczęściej liczy się trzy najlepsze skoki, przejścia i jazdy na fali, jednak wartość tych poszczególnych ewolucji zależy od panujących warunków. Inną opcją organizowania konkurencji Wave jest zgromadzenie wszystkich startujących jednocześnie na wodzie na ok. pół godziny. W "Expression Session" - bo tak nazywa się ta forma zawodów wygrywa ten zawodnik, który wykonał najbardziej radykalny manewr.

Freestyle

To najmłodsza z konkurencji, która jednak cieszy się już dużą popularnością. Freestyle jest podobny do swojego większego brata (Freestyle na długich deskach), jednak używane są do niego krótkie deski, które wymagają silniejszego wiatru aby pływać w ślizgu.

Rozgrywany jest zazwyczaj na płaskich i wietrznych akwenach, w miarę możliwości jak najbliżej publiczności. Jest to bowiem konkurencja szczególnie widowiskowa, mająca w swej genezie przyciągnąć ludzi do windsurfingu. Zawodnicy podobnie jak w konkurencji wave rywalizują w dwójkowych hitach, w których sędziowie oceniają poszczególne ewolucje na punkty. Do najbardziej spektakularnych ewolucji Freestyle należą: 360, duck tack, salta na płaskiej wodzie, willy skipper i falcon.

Speed

Widowiskowa konkurencja choć ostatnio mniej popularna, w której chodzi wyłącznie o prędkość. Rekord wynosi ok. 84 km/h, a został ustanowiony przez Thierry Bielak na specjalnym sztucznym kanale w Francji. Konkurencja ta wymaga silnych wiatrów i płaskiej wody. Najlepsi zawodnicy stosują specjalnie do tej konkurencji konstruowane deseki, bardzo wąskie o małej pojemności aby zminimalizować powierzchnie styku z wodą. Zawody organizuje się na płytkich akwenach o minimalnym zafalowaniu.

Formula Windsurfing

strona www: www.formulawindsurfing.com
FW to klasa stworzona dla popularyzacji windsurfingu wśród młodych zawodników, których nie stać na posiadanie kilkudziesięciu desek i pędników. Jest to klasa otwarta, stosująca deski seryjnej produkcji. Każdy zawodnik może używać na regatach tylko jednej deski i dwóch żagli wcześniej wybranych przez siebie. Stosowane w tej klasie olbrzymie żagle i deski pozwalają ślizgać się zawodnikom już przy 6-7 węzłach. Zawodnicy walczą na trasie slalomu lub po trójkącie.


» DŁUGIE DESKI

Raceboard
strona www: www.Raceboard.com
To klasa wchodząca w skład IBSA, w której używane są długie deski mieczowe (pojemność 250l i więcej), zaopatrzone zazwyczaj w żagle 7,5m2. Tylko jeden rodzaj deski i żagla używany jest do pływania praktycznie w każdych warunkach wietrznych. Raceboard to drogi sprzęt budowany w najlżejszych technologiach. Posiada przesuwaną szynę masztową i długi chowany miecz. Raceboardy to najszybsze deski w warunkach nieślizgowych, stworzone do ostrej żeglugi na wiatr. Zawody organizowane są na trasie "trójkąta", która wymaga od zawodników pływania zarówno z wiatrem jaki halsówki pod wiatr.

Aloha Junior Class

strona www: www.Aloha.com
Klasa przeznaczona dla młodych adeptów windsurfingu należąca do IBSA The International Board Sailing Association. W założeniu ma to być klasa dająca pierwsze możliwości ścigania się młodzieży. Zasady są zbliżone do klasy Mistral. Stosuje się jeden rodzaj deski (Tiga Aloha 360) i żagla (Neil Pryde). W ostatnim okresie w związku z dynamicznymi zmianami w windsurfingu używany sprzęt w tej klasie stał się nieatrakcyjny. Postanowiono odnowić klasę, która będzie nosić nazwę Formula Aloha. Wraz z nazwą ulegną zmianie deski na Bic Techno 283, żagle jak na razie pozostaną te same.

Mistral One Designe

strona www: www.imco.org
Jest to klasa, która wyłoniła się z Raceboarda. Jednolita klasa, w której zawodnicy używają takiego samego sprzętu. W ten sposób chciano ograniczyć koszty sprzętu w stosunku do bardzo drogiego raceboarda. Mistral One Designe znajduje się w programie Igrzysk Olimpijskich i używa desek Mistrala. Zawody organizowane są na trasie "trójkąta", która wymaga od zawodników pływania zarówno z wiatrem jaki halsówki pod wiatr.

Mistral One Design:
Długość - 372 cm
Szerokość - 63,5 cm
Pojemność - 235l
Waga - 15kg

Freestyle na Długich Deskach
Konkurencja polegająca na wykonywaniu trików freestalowych na długich deskach i słabym wietrze. Zawodnicy starają się wywrzeć jak najlepsze wrażenie na sędziach wykonując triki w formie układów choreograficznych.