Na początek
Uczmy się... pod okiem fachowców, gdyż to zagwarantuje, że dostaniemy do rąk właściwy do nauki sprzęt, nie zrobimy krzywdy sobie i innym.
Gdzie?
Im więcej miejsca tym lepiej. Rozległa plaża lub łąka z dala od drzew, domów, słupów wysokiego napięcia i przypadkowych spacerowiczów zapewni bezpieczeństwo nam i naszym latawcom. Pierwsze manewry możemy wykonywać na płytkiej wodzie.
Na czym?
Większość licencjonowanych szkółek stosuje zarówno latawce dmuchane jak i komorowe. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety.
Dmuchane są powolne i bardziej bezwładne - wybaczają więcej błędów. Latawce komorowe są bardzo szybkie, zwrotne, posiadają dużą sprawność - czyli lepsze właściwości lotne, a przede wszystkim są dużo tańsze!
Latawce 2-linkowe są zdecydowanie lepsze dla początkujących. Powierzchnia komorowego latawca powinna wynosić na początku 5 - 6 m2, a pompowanego ok. 7,5 - 9 m2. Najlepiej jest zaczynać zabawę na desce typu directional o długości 6,8" - 7,4" (2,05-2,20 cm) z minimum 3 statecznikami!
Musimy pamiętać, że pierwsze kroki stawiamy przy zdecydowanie słabszym wietrze, zatem deska musi być dłuższa.
Zabezpieczenie
Co prawda kite porwany przez wiatr nie zagraża nikomu tak jak latający pędnik windsurfingowy (bardziej niebezpieczne są jego linki), ale łatwo może ulec uszkodzeniu. Dlatego klarując sprzęt na plaży należy upewnić się, że jest on dobrze zabezpieczony. Wystarczy go tylko odpowiednio przysypać piaskiem.
Potwierdzenie odbycia kursu
Każdy, kto ukończył kurs w jednej z renomowanych szkółek IKO może otrzymać certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności. Każdy stopień określa dokładnie osiągnięty poziom, więc kiter może kontynuować swoje szkolenie w dowolnej szkółce na całym świecie. Na podstawie tej karty może wypożyczyć odpowiedni dla siebie sprzęt lub ułatwić sprzedawcy w momencie zakupu dobór deski lub latawca. Taki kursant zostaje zarejestrowany w bazie IKO i otrzymuje wszelkie nowe informacje z tej organizacji oraz porady jak bezpiecznie bawić się w kiteboarding.
«« skok na górę
« skok wstecz
|