Z roku na rok, w sezonie letnim coraz bardziej widoczny jest ruch samochodowy z deskami windsurfingowymi na dachu, pędzącymi w stronę Półwyspu Helskiego. Jednego z najlepszych miejsc w Europie do uprawiania windsurfingu. Dzięki rozległym płyciznom Zatoki Puckiej, możemy bezpiecznie uprawiać ta dyscyplinę sportu i spotkać mnóstwo aktywnie spędzających czas ludzi w każdym wieku, uprawiających windsurfing.

Najbardziej wzruszający jest moment, kiedy widzimy uśmiechnięte pięcioletnie dziecko wdrapujące się na deskę, wyciągając z wody malutki żagielek pod okiem instruktora.
Szkoły organizują obozy windsurfingowe dla dzieci, które korzystają ze specjalnie dla nich przygotowanego sprzętu. Małych bardzo lekkich pędników na wszystkie warunki wietrzne oraz desek konstruowanych dla naszych pociech. To wszystko ma wpływ, że windsurfing stał się bardziej dostępny a pływanie na desce o wiele bardziej przyjemne.

Oprócz dobrego sprzętu równie ważne jest pedagogiczne podejście do nauczania dzieci, aby wyczerpująca aktywność dawała jak najwięcej radości i motywacje do dalszego pływania. Indywidualne podejście do każdego ucznia, program dostosowany do możliwości oraz umiejętności młodego surfera i poczucie bezpieczeństwa na wodzie są najważniejszymi czynnościami, które instruktor musi zapewnić w procesie nauczania. W trakcie zajęć, stosuje się jak najwięcej zabaw, wyścigów i ciekawych zadań, aby trening szedł w parze z przyjemnością i nie był monotonny. Jest to również świetny sposób sprawdzenia postępów podopiecznego dla instruktora, dziecka i rodziców. Bezpieczna, przyjazna atmosfera jak i częste słowne nagradzanie, sprzyja budowaniu motywacji naszych pociech, a to pociąga za sobą szybki postęp w nauce, czyli…radość i uśmiech naszych dzieci.

Producenci sprzętu prześcigają się w propozycjach sprzętu dla najmłodszych. Ostatnim hitem są dziecięce trapezy windsurfingowe, które umożliwiają najmłodszym pływanie w ślizgu. Należy też wspomnieć o dziecięcych kapokach i kaskach, które sprawiają, że nauka jest jeszcze bardziej bezpieczna. Windsurfing to sport łatwy, przyjemny a co warto podkreślić bardzo atrakcyjny dla dzieci. Niesamowicie wciąga, poprzez co najmłodsi poświęcają mu każdą wolną chwilę. Nie od dziś wiadomo, że aby osiągnąć mistrzowski poziom trzeba trenować od małego. Brakuje nam rajderów światowej klasy. Nie zastanawiajcie się i wysyłajcie swoje pociechy na naukę windsurfingu. Naprawdę warto przekonacie się sami.

Tekst: Maciej Szulikowski ABC Windsurfing, Mariusz Korlak