W poszukiwaniu wiatru... 

18.59 na zatoce kołysze się kilku złomiarzy. Kry bujając się w hamaku leniwie pali papierosa. Wałek obłędnym wzrokiem patrzy przez pryzmat Fanty na wodę kiedy zawieje... nie wiało już od wielu dni. Filipos złapał drzemkę na batucie dzień był naprawdę ciężki. Brzmi to raczej jak scenariusz brazylijskiej telenoweli a nie jak tekst o kitesurfingu, niestety właśnie takie są realia tego sportu – nie wieje, nie pływamy.
Czym tak naprawdę jest kitesurfing – to nie tylko sport to styl życia, to każdy dzień związany z wodą i wiatrem, ciągła przygoda i zabawa, to nieustanne czekanie na nawet najmniejszy podmuch wiatru, to nowe przyjaźnie i nowe miejsca to rywalizacja to spot słońce i wiatr. To również ciężki trening. Jeśli chcesz wykonywać 5 metrowe skoki i efektowne tricki czeka Cię wiele godzin pracy na batucie, kiteroomingu i sali akrobardowej ale zacznijmy od początku.
Do uprawiania kitesurfingu potrzebny jest przede wszystkim latawiec nazywany kite’m. Rozmiary latawców dobierane są w zależności od siły wiatru. Przeważnie w ofercie producentów oscylują one od wielkości 8 do 20 m2. Spośród typów latawców rozróżniamy latawce komorowe, c-shapes oraz kite’y najnowszej generacji - bow’y. Latawce komorowe, z racji swojej konstrukcji, częściej spotykane są zimą na stokach narciarskich niż na wodzie. C-shapes’y to latawce najbardziej doceniane przez pro-riderów a najbezpieczniejsze i najlepsze do nauki nowych tricków kite’y to bow’y.
Kite sterowany jest przez surfera za pomocą baru połączonego z latawcem linkami o długości nawet do 30 metrów.
Długość deski dobierana jest w zależności od wagi i umiejętności surfera. Początkujący zaczynają zabawę z długą deską ok. 160-180 cm. Po opanowaniu pierwszych ślizgów,  nauce prawidłowego halsowania się i ostrzenia możemy zmniejszyć rozmiar deski.
Pozostał jeszcze trapez, w który wpięty jest surfer – różni się on od trapezów windsurfingowych ale i te można stosować je do nauki.
Przygodę z kitesurfingiem można zaczynać już od 12 roku życia. Gdzie? Najlepiej na Helu. Właśnie tam są najlepsze warunki w Polsce i Europie do nauki tego sportu. Będę tam na Was czekał, szukajcie czarnego kite’a a znajdziecie....

Mariusz Korlak www.watersportcenter.pl